مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو

مدارک لازم برای اجاره خودرو

اجاره خودرو راهی پرطرفدار برای تجربه سفرهای کاری و تفریحی با ماشین‌هایی دلخواه از برندهای متنوع داخلی و خارجی است. در این روش شرکت‌های اجاره خودرو، اتومبیل‌های مورد درخواست مشتریان را در مدتی معین، با خدمات مناسب به آن‌ها ارائه می‌دهند. کرایه اتومبیل در ایران نیازمند آشنایی با قوانین اجاره خودرو و مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو است. در این مطلب از سایت هما گشت با انواع مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو و مفاهیم حقوقی دیگر آشنا می‌شویم.

آشنایی با ضمانت‌ها و مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو

روند اجاره خودرو همواره بر اساس اعتمادی دو سویه از طرف مشتریان و شرکت کرایه ماشین طی می‌شود. در این روند بر اساس قوانین کرایه اتومبیل در ایران، ضمانت‌ها و مدارکی از مشتری در قبال اجاره خودروی مورد نظر او دریافت می‌شود. آگاهی از روش‌های ضمانت اجاره و مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو باعث می‌شود روند اجاره خودرو با سرعت و دقت بیشتر به عقد قرارداد اجاره بیانجامد. در ادامه با این مدارک و ضمانت‌ها آشنا می‌شویم.

مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو

ضمانت‌های مورد نیاز برای اجاره خودرو

شرکت‌های گوناگون کرایه خودرو بر اساس تجربه‌های خود و در بستر قوانین مدنی کرایه ماشین، روش‌های گوناگونی را برای ضمانت خودروی مورد اجاره به مشتریان پیشنهاد می‌دهند. این ضمانت‌ها از دو بخش دریافت چک یا سفته به مبلغی مورد توافق و متناسب با ارزش خودرو و بخش ودیعه تشکیل می‌شوند. به طور معمول، ساده‌ترین راه برای ضمانت خودروی مورد اجاره‌، دریافت وجه نقد به صورت ودیعه است که به آن دپوزیت (Deposit) می‌گویند. در روش دپوزیت، مبلغی معادل 10 درصد از قیمت اتومبیل به عنوان ودیعه دریافت می‌شود.

در شرکت اجاره خودرو هما گشت ابتدا یک فقره چک یا سفته به مبلغ کل ارزش خودرو دریافت می‌شود و برای ضمانت خودرو نیز در بخش ودیعه، این راه‌ها پیش روی مشتریان قرار دارد:

 • دریافت 10 درصد از مبلغ قیمت اتومبیل به‌عنوان ودیعه نقدی یا دپوزیت
 • به امانت گذاشتن سند ملکی بنام شخص اجاره‌گیرنده ماشین
 • به امانت گذاشتن ماشین شخصی مشتری به همراه سند در پارکینگ شرکت
 • به امانت گذاشتن طلا، سکه یا ارزهای رایج به ارزش 10 درصد از مبلغ ارزش خودرو

مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو

مدارک لازم برای اجاره خودرو از جمله موارد شرایط اجاره ماشین محسوب می‌شود. مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو عموما مبتنی بر شرایط مشتریان و شرکت‌های اجاره اتومبیل اندکی تفاوت دارد. در موسسه اجاره خودرو هما گشت کارت شناسایی معتبر از انواع کارت ملی، شناسنامه یا گواهینامه برای اجاره خودرو مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

قرارداد اجاره خودرو

قوانین اجاره خودرو در ایران

قوانین اجاره خودرو در ایران زیرمجموعه قوانین کلی اجاره مایملک است. این قوانین به طور خاص، فشرده و واضح باید در متن قرارداد اجاره خودرو قید شوند. با این وجود مفاد اجاره خودرو در حقیقت جلوه‌ای اجرای  حقوقی قوانین کلی اجاره مایملک در قوانین مدنی ایران هستند. بعضی از این قوانین را که در فصل چهارم از قانون مدنی در موضوع اجاره مصوب شده است، با هم مرور می‌کنیم:

 • ماده ۴۶۶: اجاره عقدی است که به موجب آن، مستاجر، مالک منافع عین مستاجره می‌شود، اجاره‌دهنده را موجر و اجاره‌کننده را مستاجر و مورد اجاره را عین مستاجره گویند؛ (در این مورد، “عین مستاجره” همان خودرو، “مالک منافع عین مستاجره” مشتری اجاره خودرو و موجر “شرکت یا شخص صاحب خودرو” است.)
 • ماده ۴۶۸: در اجاره‌ی اشیا (خودرو اجاره‌شده)، مدت اجاره باید معین شود وگرنه اجاره باطل است.
 • ماده ۴۶۹ : مدت اجاره (اتومبیل) از روزی شروع می‌شود که بین طرفین قرارداد معین شده است و اگر در عقد قرارداد اجاره، ابتدای مدت ذکر نشود، از وقت عقد قرارداد محاسبه می‌شود؛ (به این معناست که زمان تحویل خودرو از مالک به مستاجر، از زمانی محاسبه می‌شود که قرارداد توسط دو طرف امضا شود.)
 • ماده ۴۷۰ : در صحت اجاره، قدرت بر تسلیم عین مستاجره شرط است. (فقط زمانی قرارداد اجاره قابل قبول است که شخص اجاره‌دهنده یا شرکت مورد نظر، صلاحیت و امکان تحویل خودرو را به مستاجر یا مشتری داشته باشد. یعنی یا مالک خودرو باشد و یا از مالک خودرو وکالت داشته باشد.)
 • ماده ۴۷۲ : عین مستاجره باید معین باشد و اجاره عین مجهول یا مردد باطل است؛ (یعنی در زمینه اجاره خودرو، نام برند، مدل ماشین و مشخصات آن باید به صورت دقیق ذکر شود؛ زیرا در غیر این صورت، آن قرارداد باطل است.)
 • ماده ۴۷۱ : برای صحت اجاره باید انتفاع از عین مستاجره با بقای اصل آن ممکن باشد؛ (تمامی مزیت‌ها و مشخصات ذکر شده در قرارداد اجاره خودرو باید با اتومبیلی که به مشتری تحویل داده می‌شود، منطبق باشد و سلامت آن تضمین شده باشد.)

بندهای قرارداد اجاره خودرو حاوی چه نکاتی است؟

قرارداد اجاره خودرو سندی حقوقی است که بر مبنای قوانین مدنی کشور ایران در زمینه اجاره خودرو تهیه و تنظیم می‌شود. بندهای قرارداد اجاره خودرو حاوی نکاتی درباره مدارک مورد نیاز برای اجاره خودرو و شرایط عمومی کرایه ماشین است. توجه به بندهای این قرارداد و آگاهی از مفاد آن باعث اعتماد بیشتر مشتریان و رفع شبهات آن‌ها پیش از اجاره خودرو می‌شود. با محتویات عمومی این بندها آشنا می‌شویم:

مدت زمان اجاره و میانگین کیلومتر مجاز برای تردد

یکی مهم‌ترین شرایط اجاره خودرو که در متن قرارداد اجاره ثبت می‌شود، مدت زمان کرایه ماشین است. شرکت‌های اجاره خودرو عموما خودروهای خود را در مدت زمانی معین به صورت ساعتی، روزانه، هفتگی و یا بلند مدت به مشتریان خود ارائه می‌دهند. در قراردادهای شرکت هما گشت برای اجاره اتومبیل بدون راننده، حداقل 3 روز در نظر گرفته شده است.

نکات مهم قرارداد اجاره خودرو

شرط دیگری که در این قراردادها ثبت می‌شود، میانگین کیلومتر مجاز برای تردد است. تعیین این محدودیت به این معنا نیست که شما نمی‌توانید کیلومتر بیشتری را از مقدار تعیین‌شده رانندگی کنید؛ بلکه به این معنا است که برای مسافت طی شده بیشتر باید هزینه جداگانه پرداخت نمایید.

تاخیر در تحویل اتومبیل

همانطور که گفتیم برای اجاره خودرو مدت زمانی تعیین می‌شود. در صورت گذشتن از این مدت زمان و تاخیر در تحویل خودرو، مشتری باید مبلغی را به عنوان دیرکرد به موسسه کرایه اتومبیل پرداخت کند. مبلغ دیرکرد در تحویل خودرو باید در متن قرارداد و مفاد آن از قبل تعیین شود.

خلافی احتمالی خودرو

بعد از اجاره خودرو از سوی مشتری ثبت هرگونه خلافی به خاطر نقض قوانین راهنمایی و رانندگی بر عهده مشتریان است. در متن قرارداد اجاره خودرو، ضوابط مربوط به پرداخت خلافی خودرو یا عدم رعایت نکات ایمنی بعد از اجاره خودرو ثبت می‌شود.

چک‌آپ خودرو

موسسات کرایه خودرو موظف هستند انواع خودروهای خودرو به صورت سرویس‌شده و با چک‌آپ کامل به مشتریان تحویل دهند؛ بنابراین اگر مشکلی مبتنی بر عدم انجام چک‌آپ از جمله تنظیم و تعویض روغن، آب و … برای خودرو پیش آمد، بلافاصله آن را با موسسه کرایه خودرو در میان بگذارید. عموما این موسسات ملزم به ارائه پشتیبانی در این زمینه هستند.

اجاره خودرو با شرایط اسان

تعویض قطعات یا تغییر ظاهری و فنی خودرو

هرگونه اعمال تعویض قطعه بدون هماهنگی و اعلام به شرکت و دست‌بردن در تجهیزات فنی یا تغییر در ظاهر خودرو همچون خسارتی در نظر گرفته می‌شود که جبران آن بر عهده مشتری است. تعیین این خسارت فقط با بررسی و تایید کارشناس صورت می‌گیرد. در مورد ظاهر ماشین نیز مشتریان می‌توانند هنگام دریافت خودرو فیلم و عکسی از آن تهیه کنند. با این روش شبهات مربوط به تغییر ظاهری خودرو به راحتی حل و فصل می‌شود.

امانت‌داری در مورد تجهیزات اضافه

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند در متن قرارداد گنجانده شود، تجهیزاتی است که علاوه بر خود ماشین و به منظور رفاه حال مشتریان و متناسب با سفرها به آنان ارائه می‌شود. در صورت نبودن هر یک از این تجهیزات، مشتری ملزم به جبران این خسارت است. در مقابل، در یک خدمت ویژه، شرکت هما گشت برای جلب رضایت مشتریانی که به صورت ماهانه اقدام به کرایه اتومبیل می‌کنند، این تجهیزات را به صورت رایگان به مشتریان ارائه می‌دهد:

 • زنجیر چرخ
 • مجوز طرح ترافیک
 • چادر مسافرتی
 • صندلی کودک
 • چراغ قوه مسافرتی
 • چرخ زاپاس
 • جعبه ابزار ماشین
 • چراغ ایمنی

سفری به‌صرفه و ایمن با خودروهای لوکس دنیا

اجاره ماشین با شرایط آسان

اجاره خودرو راهی پرطرفدار و تجربه‌ای لذت‌بخش در مسافرت‌های تفریحی و کاری است. با اجاره خودرو از موسسه اجاره خودرو هما گشت، اطمینان کامل از مسایل فنی خودرو و بیمه‌های اتومبیل خواهید داشت و سفری ایمن و به‌صرفه پیش روی شما است.

شرکت هما گشت ناوگان خودروهای خود را در چهار گروه خودروهای سدان، خودروهای شاسی‌بلند، خودروهای کروک و خودروهای ایرانی در اختیار علاقمندان اجاره خودرو قرار داده است. تمامی خودروهای شرکت هما گشت تحت مالکیت این شرکت است و این امر هرگونه تردید را در مورد شرایط و مدارک مورد نیاز برای اجاره خورو از میان می‌برد. در شرکت هما گشت، اعتماد مشتریان، سرمایه‌ای برای رشد و توسعه و افزایش خدمات است.

5/5 - (1 امتیاز)
پیام واتساپ تماس فوری